زالوهای طبی به جای نفت

مجموعه | زالوهای طبی به جای نفت

نویسنده

علیرضا تندرو درباره اهمیت اقتصادی پرورش زالو اظهار می‌کند: شاید برای خیلی افراد باور نکردنی باشد، اما در حال حاضر درآمد کشور تایلند از صادرات زالو برابر با صادرات نفتی ایران است. هر زالوی بالغ در اروپا به قیمت 11 دلار به دست مصرف کننده می رسد. یعنی ارزش هر 4 زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است. البته تا زالو به این مرحله از رشد برسد حداقل 2 سال زمان می برد. زالو نوعی کرم حلقوی و از گونه کرم های آبزی است که به صورت طبیعی در تالاب ها زندگی و از خون ماهی ها، قورباغه ها و لاک پشت ها تغذیه می کند.

 

 

صید بی رویه و قاچاق زالوی ایران به روسیه و ترکیه

علیرضا تندرو که فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی روانشناسی بالینی است، درباره علت موضوعیت یافتن پرورش زالو، می گوید: "استفاده طبی از زالو در ایران قدمت بسیار زیادی دارد. در کشور ما زالو همواره از طریق صید مستقیم از تالاب ها تهیه و به مصرف پزشکی می رسید. اما متاسفانه به دلیل از بین رفتن اکو سیستم طبیعی، زالوها به شدت کمیاب شدند.

استفاده کشاورزان از کود شیمیایی و سموم باعث آلودگی آب شد و در نتیجه قورباغه ها و لاک پشت ها که منبع اصلی تغذیه زالوها بودند از بین رفتند. علاوه بر این صید بی رویه زالو ها نیز آن ها را با تهدید جدی روبرو کرد.

متاسفانه صید بی رویه زالو در شمال ایران و قاچاق آن به کشورهایی چون ترکیه و روسیه به صورت جدی ادامه دارد. با کاهش شدید زالوها در طبیعت و میل روز افزون مردم برای درمان با استفاده از زالو، پرورش خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی این موجود  توجیه اقتصادی پیدا کرد."

 

---
 

 

 

پرورش زالو ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد.

او درباره نحوه ورودش به عرصه پرورش زالو، خاطرنشان می کند: "اگرچه پرورش زالو با رشته تحصیلی ام همخوانی ندارد، اما همواره مطالعه درباره طب سنتی از جمله علایقم بوده است.

هیچ وقت کار واسطه گری یا پشت میزنشینی را دوست نداشتم، از طرفی متوجه شدم پرورش زالو ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد، به همین دلیل وارد این عرصه شدم و پس از صید زالوی مولد کار را در زمینی که پدرم در اختیارم قرار داد، شروع کردم.

برای پرورش زالو روش های گوناگونی وجود دارد، در تایلند و مالزی سعی می کنند محیطی مانند شالیزار را برای پرورش زالو شبیه سازی کنند، در ترکیه از استخرهای خاکی و برزنتی بهره می گیرند و در اروپا از سالن های ویژه استفاده می کنند.

من در حال حاضر از همه این روش ها استفاده می کنم و علاوه بر آن با ایجاد یک سد خاکی و فراهم کردن گیاهان و موجودات مورد نیاز زالو نظیر قورباغه و لاک پشت، محیط کاملا طبیعی برای پرورش زالو ایجاد کرده ام."

 

قیمت زالوی بالغ در اروپا: 11 دلار!

علیرضا تندرو درباره اهمیت اقتصادی پرورش زالو اظهار می کند: "شاید برای خیلی ها باور نکردنی باشد، اما در حال حاضر درآمد کشور تایلند از صادرات زالو برابر با صادرات نفتی ایران است. هر زالوی بالغ در اروپا به قیمت 11 دلار به دست مصرف کننده می‌رسد.

البته تا زالو به این مرحله از رشد برسد حداقل 2 سال زمان می برد. یعنی ارزش هر 4 زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است. اگر تولید کننده ای مانند من هر زالو را به ازای 7 دلار به کشورهای اروپایی بفروشد، با کسر هزینه های گمرک، بیمه و حقوق کارگر از هر زالو 4 دلار سود خالص برداشت خواهد کرد.

سفارش کشورهای اروپایی هم غالبا در تیراژ 100 هزارتایی به بالاست. من در حال حاضر مجوز تولید سالانه 100 هزار زالو را دریافت کرده ام و فکر می کنم رسیدن به در آمد سالانه 400 هزار دلار از صادرات زالو برایم چندان دور از دسترس نباشد."

 

 

 

خیلی ها به من پوزخند می زدند.

او می افزاید: "فرانسه بیش از 100 سال است که به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده های زالو در جهان شناخته شده است. زالو درمانی و حجامت در اروپا روز به روز گسترده تر می شود، درحالی که وزارت بهداشت ما متاسفانه این روش های درمانی را به سخره می گیرد و غیر بهداشتی اعلام می کند.

شمال ایران بهترین طبیعت را برای پرورش زالو داراست و در این عرصه می توان علاوه بر اشتغالزایی، در آمد ارزی بسیار بالایی برای کشور به ارمغان آورد.

برای موفقیت باید فکر را به کار انداخت و حوزه های جدید را کشف کرد. وقتی کار پرورش زالو را می خواستم شروع کنم، خیلی ها به من پوزخند می زدند."

سود به جیب واسطه ها می رود نه تولید کننده

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه سازوکار حاکم بر اقتصاد ایران، فعالان اقتصادی را به سوی واسطه گری و دلالی سوق می هد، خاطرنشان می کند: "در حال حاضر رغبتی زیادی برای عرضه زالو در بازار داخل نداریم، مگر ناچار شویم.

در ایران قیمت هر زالو در بهترین حالت هزار و 100 تومان است. پزشکان زالو را با قیمتی حدود 900 تا هزار و 100 تومان از ما می خرند و در مطب هرکدام را 10 هزار تومان پای بیماران حساب می کنند.

همه زحمات را تولید کننده می کشد، اما سود 10 برابری به جیب واسطه ها می رود. با این وجود همواره در برابر وسوسه ورود به کار دلالی زالو مقاومت کرده ام، چون عاشق تولید هستم." 

 

شگفتی های "زالودرمانی"

علیرضا تندرو درباره ویژگی های درمانی زالو، اظهار می کند: "زالو برای درمان انواع سردرد، سینوزیت، میگرن، بیماری های عفونی، بیماری های چشمی نظیر گل مژه، جوش و لک، بیماری های قلبی، انواع آرتروز بسیار مفید است و خاصیت های معجزه آسایی داردزالو برای استعمال خارجی است به هیچ وجه نباید وارد بدن شود. وقتی زالو روی بدن قرار می گیرد، در وهله اول محیط را معاینه و بهترین محل مکیدن خون را پیدا می کند، بعد از بادکش کردن محل، دندان های مثلثی اش را وارد بدن می کند، پس از آن زالو به صورت کاملا هوشمند و اعجاب آور بر اساس محل مکش، میزان غلظت خون و نیز شناسایی نوع بیماری فرد، اقدام به تزریق آنزیم های مفید به درون بدن می کند.

زالو همچنین با تزریق هیدرودین باعث رقیق شدن خون و بی حس شدن بدن می شود تا احساس درد به میزبان منتقل نشود."

 

 

 

باید با زالو مثل سرنگ برخورد کرد.

او ادامه می‌دهد: "برای اثر بخش بودن زالو درمانی، بسیار ضروری است که زالوی مناسب تهیه شود. متاسفانه بسیاری از پزشکان از من تقاضای دریافت زالوهای جوان را دارند در حالی که من خوب می‌دانم این زالوها کاملا بی خاصیت هستند و آنزیم مفیدی در اختیار ندارندزالو باید بالغ شود و به خوبی رشد کند تا خاصیت درمانی داشته باشد. برخی از سودجویان هم اقدام به مصرف چندباره یک زالو می کنند که بسیار خطرناک است و می تواند به انتقال بیماری‌های خونی منجر شود.

باید با زالو مثل سرنگ برخورد کرد و فقط یک بار آن را مورد استفاده قرار داد. اگر مردم بتوانند زالوی مناسب و طبی تهیه کنند، به شرط آن که دیابت و بیماری های عفونی نداشته باشند، خودشان می توانند زالو را مصرف کنند، فقط باید یادشان باشد که نباید زالو را از بدنشان جدا کنند، زیرا در این صورت ممکن است دندان های زالو در بدنشان باقی بماند و تا 48 ساعت احساس درد و عفونت داشته باشند، باید اجازه دهند زالو کارش را انجام دهد و خودش از بدن جدا شود."

تغذیه زالوهای پرورشی با خون منجمد

علیرضا تندرو پرورش زالو را فعالیتی کاملا تخصصی عنوان می کند و می گوید: "زالو موجود بسیار حساسی است و خیلی راحت دچار استرس می شود. زالو حساسیت زیادی به نور، حرکت و صدا دارد و به شدت از مواد شیمیایی بیزار است.

اگر اصول علمی در پرورش زالو رعایت نشود، باید منتظر تلفات بالا بود. غذای اصلی زالو خون است، اما از جلبک هم تغذیه می کند.

برای تهیه غذای زالو از طریق دامپزشکی به کشتارگاه ها وصل می شویم و خون منجمد دریافت می کنیم. در حال حاضر در کنار فروش مستقیم زالو، کار تهیه آنزیم و روغن را نیز دنبال می کنیم.

روغن و آنزیم زالو برای تهیه انواع کرم های طبی و آرایشی کاربرد فراوان دارد و برای رفع جای جوش و زخم های صورت بسیار مناسب است."

گفتند حق مصاحبه ندارید چون کار ما زیاد می شود

او تاکید می کند: "آرزوی همه کسانی که وارد عرصه تولید می شوند، خدمت به مملکت است، با این وجود دستگاه های دولتی از تولیدکننده ها حمایت شایسته ای به عمل نمی آورند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید بسیاری از مجوز های کار پرورش زالو را در ازای دادن این تعهد دریافت کرده‌ایم که هرگز تقاضای ارائه هیچ تسهیلاتی از نهادهای مربوطه نداشته باشیم!

چندی پیش که قرار بود از شبکه افق سیما و تعدادی از رسانه های کشوری برای تهیه گزارش به کارگاه من مراجعه کنند، یکی از نهادها با من تماس گرفت و گفت شما حق مصاحبه با رسانه ها را ندارید. گفتم چرا؟ پاسخ داد، اگر با رسانه های مصاحبه کنید، تقاضا برای دریافت مجوز افزایش می رود و کار ما زیاد می شود!"

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha