700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

نویسنده : تست
pordel2 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

می 12, 2019 در 9:05 ق.ظ


قریب 700 نفر در این کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی از کسی بلند نمی شود، مخصوصا آن ها که با تولد هر «ممنوع الفلانی» -از ممنوع التصویر و ممنوع الصدا گرفته تا ممنوع القلم- فورا صف می کشند، در این مورد ساکتند. چرا؟! لابد چون پای شترها در میان است نه آدم ها؛ آن هم دوزای هایشان. در حالی که معیار باید واحد شمارش باشد. باید «نفر» را گرفت و «نوع» را رها کرد. وقتی برای 700 نفر ممنوعیتی من غیر حق ایجاد شده، چه فرقی می کند شتر باشند یا انسان؟! شترها لایک خورشان، مالی نیست؟! نباشد! واحدشان که نفر هست!

محمد حسین حیدری: نیازش به علوفه بسیار کم، رشته وابستگی اش به آب باریک، در برابر هر نوع بیماری چون صخره استوار و واکنشش به تغییرات شدید دما تقریبا هیچ است. او را به یک بیان به خرما تشبیه می کنند در بخش کشاورزی تا شاید حقش ادا شود. اما چرا نگوییم خرما، شترِ بخش دام داری است؟! حقش را شاید همان کسی بهتر ادا کرده که اولین بار واحد اندازه گیری اش را با انسان یکی گرفت و «نفر» را برگزید. و عجب که به بشر هم برنخورد که مثلا چرا می گویی 200 نفر شتر؟! یا اینکه اصلا از همان اول که معلوم هم نیست کِی بود، «نفر» واحد شمارش شتر بود و بعد انسان برای خودش برداشت؟! کسی چه می داند! رها کنیم … به هر حال با جانوری طرف هستیم که بی ارزش ترین گیاهان را از حیث برخوداری از ارزش غذایی، می خورد و تبدیل به سلولز و زور و قوه می کند؛ قهرمان بیابان های سوزان که در بیابان های خشک ایران اندک اندک دارد جدی گرفته می شود و به هر میزان که زاد و ولدش وسعت می یابد، سفره های مردم کویر گشاد می شود.

در نزدیکی های مرز ایران و افغانستان یکی از محروم ترین روستاهای مملکت هنوز از پا نیفتاده. روستای کالشور از توابع شهرستان خواف فقط در یک قلم در زلزله سال 76 یک بار به طور کامل کن فیکون شد. طوری که از سر ناگزیری در نزدیکی جاده بین المللی از نو و از صفر، ده را بنا کردند. و پس از آن، آبادی کالشور 20 سال خشکسالی سخت را پشت سرگذاشت در حالی که تنها درآمد مردم از کشت دیم در زمین هایی بود که امام (ره) گفته بود در آن ها گندم و جو بکارند و خرجشان را دربیاورند. مولوی اصغر کلندرزهی، روحانی و بزرگ روستای کالشور، در این باره می گوید: «بعد از انقلاب حضرت امام (ره) به مردم گفتند زمین متعلق به شماست و بکارید و زندگی کنید. بیشتر مردم در زمین های کنار روستا شروع کردند به کشت دیم. گندم و جو و علوفه و این چیزها. زندگی مردم می چرخید با همین کشاورزی دیم. اما بعد از رحلت حضرت امام (ره) منابع طبیعی شهرستان آمد و جلوی کشاورزی مردم را گرفت و گفت این ها زمین های ملی است و هرکس بعد از سال 42 در این زمین ها کشاورزی کرده، باید تعطیل کند.»

01 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

مولوی کلندرزهی خودش یکی از پرورش دهندگان موفق شتر در روستای کالشور است. او درباره روی آوردن مردم روستا به این عرصه، خاطرنشان می کند: «حضرت امام (ره) فرمودند عشایر ذخایر انقلاب هستند. مردم این روستا همه از عشایر هستند و مرزبان و نگهبان سرزمین ایران. خوب! زمین را که از مردم گرفتند و کشاورزی را که ممنوع کردند، باید چه کار می کردند؟ عده ای رفتند به حاشیه تهران و در کوره های آجرپزی عملگی کردند. بقیه هم که ماندند به دامداری روی آوردند و مخصوصا پرورش شتر را جدی گرفتند. پدر من دامدار و پرورش دهنده شتر بود و من هم بعد از فارغ التحصیلی از حوزه علمیه همین کار را در روستا پیگیری کردم. در حال حاضر 700 نفر شتر در روستای ما پرورش می یابند که 120 نفرشان متعلق به بنده است. این 120 نفر را به همراه 4 برادرم پرورش می دهیم و علاوه بر این غیرمستقیم برای 20 نفر هم شغل ایجاد شده است.»

5 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

موانع زندگی حداقلی این مردم اما انگار قرار نیست تمام شود. منابع طبیعی حالا جلوی چرای شترها را گرفته است. بالاخره مگر زندگی 330 خانوار ساکن در این روستا را چطور می توان نابود کرد و رشته حیاتشان را قطع؟! قریب 700 نفر در این کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی از کسی بلند نمی شود، مخصوصا آن ها که با تولد هر «ممنوع الفلانی» -از ممنوع التصویر و ممنوع الصدا گرفته تا ممنوع القلم- فورا صف می کشند، در این مورد ساکتند. چرا؟! لابد چون پای شترها در میان است نه آدم ها؛ آن هم دوزای هایشان. در حالی که معیار باید واحد شمارش باشد. باید «نفر» را گرفت و «نوع» را رها کرد. وقتی برای 700 نفر ممنوعیتی من غیر حق ایجاد شده، چه فرقی می کند شتر باشند یا انسان؟! شترها لایک خورشان، مالی نیست؟! نباشد! واحدشان که نفر هست!

12 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

مولوی می گوید: «خوب! این خلق خوب خدا چیزهایی را می خورد که الباقی جانورهای نمی خورند. اصلا شتر خارهایی را می خورد که گوسفند و بقیه دام ها نگاهش هم نمی کنند. منابع طبیعی برای این ها هم مانع ایجاد می کند. می گوید نباید چرا کنند. این حیوان که در زمین کسی چرا نمی کند. در زمین خدا هم اگر چیزی می خورد، روزی خودش را برمی دارد، به هیچ روینده ای هم آسیب نمی زند، وقتی بخشی از آن را می خورد، در اصل دارد آن را هرس می کند. ماموریتش این است که آن گیاه یا آن روییدنی را هرس کند. حالا اگر دوری در مرتع بزنند، فورا می آیند و داد می زنند و می گویند جریمه بده، جوری که انگار این بی زبان برداشته و زعفران خورده! بابا جان شتر خار می خورد، چیزی که هیچ دامی طرفش نمی رود. چیزی را که تخریب نکرده، آنچه را خدا داده، هرس کرده. الان صدای ما به جایی نمی رسد. اگر دستتان می رسد صدای مردم این روستا را به مسئولان برسانید و بگویید برای این موانع چاره ای بسازند.»

19 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

مولوی کلندرزهی عالم دین است و آخوند اهل سنت. درباره اینکه چرا به طریق شناخته شده مرسوم علما، متمرکز نشده در همان بحث و درس و کارهای آخوندی و خودش آستین بالازده برای ساربانی و قافله سالاری اشتران، می گوید: «روحانی اگر زندگی اش از خواندن نماز در مسجد و سخنرانی و نصیحت و دعا بگذرد، در چشم مردم حقیر می شود. من این حقارت را نمی توانستم بپذیرم. الحمدلله از کار شتر بسیار راضی هستیم. خیلی خوب است. خدا را شکر. من رزق حلال و طیب خودم را از اینجا می گیرم و الباقی وقتم را در مسجد روستا می گذرانم. نماز می خوانم، برای مردم حرف می زنم، نصیحت می کنم، به بچه ها قرآن یاد می دهم و با آن ها بازی می کنم.»

21 - 700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود

از مولوی می پرسیم چه کاری می تواند حمایت از شما تلقی شود؟ دولت برای شما باید چه کار کند؟ مثلا وام احتیاج دارید؟ جواب صریح نمی دهد و مِنّ و مِن می کند. علتش را می دانیم. دارد حرمت خبرنگار شیعه مذهب را نگه می دارد و می خواهد آنچه را ما به آن تن داده و تا ابرو در آن فرو رفته ایم، زیر سوال نبرد. خودمان می پرسیم: «به این خاطر که اهل سنت بر خلاف ما حتی یک هزارم درصد کارمزد قرض الحسنه را هم حرام می دانند و با آن کنار نمی آیند؟!» می گوید: «طیب الله! وام نمی خواهیم. همین که بگذارند مردم دیم بکارند و شترها چرا کنند، کفایت می کند. امسال بعد از 20 سال خشکسالی باران خوبی آمد، ان شاءالله همین طور رحمت خداوند ادامه پیدا کند.»

 

مطالب مرتبط

 • هیچ مطلب مرتبطی یافت نشد

2 پاسخ به “700 نفر در کشور «ممنوع الچرا» شده اند اما صدایی بلند نمی شود”

 1. خیلی عالی بود.لایک داره

 2. مرتضی عباس زاده گفت:

  درود و احترام فراوان اولین حرکت و اطلاع از جنبش عکاسی شما عزیزان را اخیرا در مورد نمایشگاه عکاسی در منطقه چالدران خواندم .خودم اصالتا چالدرانی هستم و ساکن ارومیه .گمانم فعال اجتناعی باشم که با زبان و قلم‌ الکن و بیان قاصر هر از گاهی صدای فریادم بلند است ..ولی گوش شنوایی نیست ..
  خاطرات نگارش شده شما از منطقه محروم و مردم همیشه مظلوم بلوچ مجددا مرا به سالهای برد که از نارسایی های این مردمان به عینه شاهد و مینوشتم ولی ..افسوس ..
  بگذریم .با خبر شدم‌ در منطقه چالدران نمایشگاه برگزار میکنید .توفیقتان آرزوست ..
  راستی اگر چیز عرض کنم بین خودمان باشد .اگر بلوچستان سنی مذهب از تبعیض و فقر اقتصادی و اجتماعی رنج میبرد ..
  منطقه چالدران هم از فقرفرهنگی …و عدم مطالبه گری و دگر اندیشی ..
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =