علی شمر

عکاس :مجتبی حیدری

علی شمر در اصل مکانیک است و تعمیرکار ماشین. در شهر سماوه از استان ذیقار عراق همه او را به همین نام می شناسند. تعزیه در دوران حکومت صدام و حزب بعث ممنوع بود اما با سقوط دیکتاتور آزاد شد. در نخستین سال آزادی تعزیه در حالی که علی تصادفا به همراه دوستش به محل تمرین تعزیه رفت بود، جثه عظیم و چهره مهیبش چشم کارگردان را گرفت. علی شمر متولد شد. از آن روز سال ها می گذرد و علی هر روز در تعزیه اباعبدالله علیه السلام شمر بهتری شده است. در منزل اما او مهربان ترین پدر برای 6 فرزند است. علی می گوید از وقتی که شمر تعزیه شد، بین مردم احترامش بالا رفت. همشهری هایش او را می شناسند و به او محبت دارند. بارها پیش آمده که وقتی در رستورانی حضور یافته بدون آنکه خودش متوجه شود، فرد دیگری پول را حساب کرده است.

علی شمر در همه اجراها در نقشش فرو می رود و بر کودکان و دیگر شخصیت های تعزیه خشم می ورزد. اما پس از پایان نمایش آن ها را در آغوش می گیرد، می بوسد، با آن ها شوخی می کند و برایشان هدیه می خرد تا اندوه اجرای مصیبت کربلا از دل هایشان بیرون رود. او می گوید ایفای نقش شمر در تعزیه اربعین رزق او در زندگی است.

مطالب مرتبط

  • هیچ مطلب مرتبطی یافت نشد

یک پاسخ به “علی شمر”

  1. احمد گفت:

    سلام، خدا قوت برای همه عکس‌ها و زحمات‌. با دیدن این عکس‌ها چقدر دلتنگ اربعین شدم، خدا کند دوباره بتوانیم در مسیر آن قدم برداریم و لحظه لحظه آنرا با دیدگان‌مان ثبت و ضبط کنیم. سپاس گزارم برای همه حس و حال خوبی که در عکس‌های‌تان موج می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =